ABD Büyükelçisi’nden İsveç mesajı

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake, Ankara’da, ABD’nin 247. Bağımsızlık Günü Resepsiyonu’nda bir küme gazeteciyle bir ortaya geldi.

İSVEÇ’İN NATO ÜYELİĞİ TARTIŞMASI

İsveç, 11-12 Temmuz’da Litvanya’nın başşehri Vilnius’ta yapılacak NATO Başkanlar Doruğu’ndan evvel yahut o tepe sırasında ittifakın bir üyesi olabilecek mi? Bunun için Türkiye-İsveç-NATO ortasındaki görüşmeler devam ediyor.

Resepsiyon öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD’nin Ankara Büyükelçisi Flake “İsveç’in NATO üyesi olmasının vakti geldiğine inanıyoruz.” dedi.

İsveç’in tam üyeliği için Vilnius’ta yapılacak NATO Başkanlar Tepesi’ni işaret eden Flake şöyle devam etti:

”Her vakit Türkiye’nin güvenlik gereksinimlerine dikkat çekilmeli, İsveç de gerekli tedbirleri almalı derdim. Biz aldıklarına inanıyoruz. Vilnius’a kadar yahut Vilnius’ta İsveç’in tam üye olacağını umuyoruz.”

ERDOĞAN-BIDEN GÖRÜŞMESİ OLUR MU?

ABD Büyükelçisi, Vilnius’ta muhtemel bir önderler görüşmesi için “Şu etapta duyuracağımız bir görüşme yok. Lakin görüşme olup olmayacağını duyurmak için de erken.” tabirini kullandı.

ABD İLE F-16 GÖRÜŞMELERİ

F-16 satışları da sorulan Flake, ”ABD idaresi İsveç’in NATO üyeliği ile Türkiye’ye F-16 satışı ortasında bir bağ olmadığını söylüyor. Lakin Kongre’nin askeri satışlarda güçlü bir rolü var. Kongre ki ben âlâ biliyorum zira 18 yıl Kongre üyesiydim NATO’nun genişlemesi konusunda çok güçlü hislere sahip.” diye konuştu.

ABD’NİN YPG’YE DESTEĞİ

Suriye bahisli Astana görüşmeleri sonrası yapılan ortak bildiri de gündemdeydi.

Flake’e, ABD’nin DAEŞ’le çaba ismi altında PYD-PKK ile yapılan iştirak yerine Türkiye ile iştirak düşünüp düşünmediği soruldu.

ABD Büyükelçisi Flake, mevzuyla ilgili şunları söyledi:

”Buradaki paydaşlıklar ve gayretlerin her vakit için taktiksel, durumsal ve süreksiz değerlendirildiğini her vakit söyledim. Bizim oradaki amacımız DAEŞ’ten kurtulmak. Türkiye zati DAEŞ tersi kampanyanın ortağı, daima bağlantı halindeyiz. Kimi farklılıklar olsa da bunları çözmeye çalışıyoruz. Şayet DAEŞ’ten kurtulmak için misyonumuzu yerine getirmek için farklı prosedürler varsa bunları da dikkate alırız.”

Esad rejimini tanımaya yönelik adım atanları da eleştiren ABD Büyükelçisi, ”Pek çok ülkenin Esad rejimini tanıması ile birlikte kimi şeylerin Suriye’de değiştiğini görüyoruz. Biz buna hala karşıyız.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir