Büyükçekmece’deki çifte cinayete ‘keşif’ kararı

İstanbul Büyükçekmece’de geçen sene ortalarındaki bağlantı nedeniyle Adalet Bike ve Gökhan Denli’yi öldürdükleri sav edilen maktul Bike’nin akrabalarının yargılandığı davaya ait mahkeme keşif kararı verdi.

Bakırköy 18’inci Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanıklar Fırat Bike, Furkan Özcan ve Öznur Erbek katılırken maktullerin ailesi ile tarafların avukatları duruşma salonunda hazır bulundu. Mahkeme başkanı, firari sanık Selahattin Erbek’in hala yakalanamadığını belirtti.

Söz verilen sanık Öznur Erbek, tahliyesini isterken başka sanık Fırat Bike, 1 yıldır hatasız yere tutuklu olduğunu bu olayların hiçbirine karışmadığını söyledi ve tahliyesini istedi. Sanık avukatları, olay yerinde keşif yapılmasını talep etti.

AVUKATLARIN ‘KEŞİF’ TALEBİ KABUL EDİLDİ

Mahkeme, sanıkların tutuklu hallerinin devamına hükmederken Büyükçekmece’deki D-100 Karayolu Avcılar istikametinde 7 Ekim 2022’de sanıklar Fırat Bike ve Furkan Özcan’ın trafik sürüş kurallarına olay tarihinde riayet edip etmediğinin anlaşılması, meydana gelen ölümlü olayda sanıkların bir kusurlarının bulunup bulunmadığı konusunda keşif yapılmasına ve rapor aldırılmasına karar verdi.

Duruşma, eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.

İDDİANAME

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, birinci cinayetin 21 Haziran 2021 günü saat 00:30 sıralarında Büyükçekmece Dizdariye Mahallesinde meydana geldiği kaydedildi. Gökhan Denli’nin bedeninin çeşitli yerlerinde kesici alet yaralanması ve toplamda 7 adet ateşli silah yaralanması sonucunda hayatını kaybettiği anlatıldı.  

İkinci cinayetin ise Büyükçekmece ilçesi Fatih Mahallesi’nde D-100 karayolu Avcılar tarafında meydana geldiği, Adalet Bike’nin bedeninin çeşitli yerlerinde derin kesi ve sürtünmeye bağlı sıyrıklar formunda hayatını kaybettiği belirtildi.

İddianamede, güvenlik kamerası imgeleri ve şahit tabirleri göz önüne alındığında şüphelilerin birebir fikir aksiyon birlikteliği içerisinde hareket ettikleri belirtildi. Sanıklar Gökhan Kadar ile Adalet Bike ortasında yaşanan bağlantıyı öğrenmeleri sonucu parka geldiği ve Gökhan Denli’yi kuşkulu Mahmut Bike’nin bıçakla ve silahla öldürdüğü anlatıldı.

Çifte cinayette Maktul Adalet Bike’nin eşi Mahmut Bike, kayınbiraderi Fırat Bike, kuzeni Öznur Erbek, ağabeyi Selahattin Erbek ve sanık Fırat Bike’nin arkadaşı Furkan Özcan hakkında “Töre saikiyle taammüden öldürme” hatasından 2 defa ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası ile cezalandırılmaları istendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir