Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Pekmezci uyardı: Protez tırnak yaptıranlar 1 yıl mantar tedavisi görmek zorunda kalabilir!

Son vakitlerde bayanlar tarafından el ya da ayaklara sık sık yaptırılan protez tırnakların mantar, bakteriyel enfeksiyon yahut alerjik tepkilere yol açabildiğini belirten Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Erkin Pekmezci kadınlara çeşitli ihtarlarda bulundu.

Protez tırnağın kesinlikle sertifikası olan yerlerde yaptırılması gerektiğini belirten Doç. Dr. Pekmezci, “Aksi takdirde uygulamalarda yapılan yanlışlıklar nedeniyle protez tırnak yaptırdığınız bölgede mantar oluşabilir. Bunun tedavisi ise çok uzun sürmektedir. Bilhassa ayak tırnağında oluşan mantarın tedavisi 1 yılı bulabilir. Hatta bu süreç daha da uzayabilir” dedi.

Son vakitlerde çeşitli salonlarda yaptırılan protez tırnak, bayanlar ortasında hayli tanınan oldu. Lakin bu tırnakların manzarası her ne kadar kimi bireyleri cezbetse de sıhhat açısından bakıldığında birtakım sorunlar yaratabiliyor. Bunların önüne geçmek için protez tırnağın muhakkak kurallara dikkat edilerek inançlı yerlerde yaptırılması gerekiyor. Teknik olarak kurallara uygun yapıldığında protez tırnağın hiçbir ziyanı olmadığını belirten Medipol Üniversitesi Sefaköy Hastanesi’nden Dermatolog Doç. Dr. Erkin Pekmezci; “Ancak bu süreç tekniğe uygun yapılmadığında birçok soruna neden olabiliyor. Bu yüzden süreçlerin sertifikalı bireyler tarafından ve sertifikalı yerlerde yapılması gerekir. Tırnak yaptırıldıktan sonra uzun müddet bakımsız kaldığında ise süreç bölgesinde alerjik tepki, mantar yahut bakteriyel enfeksiyon oluşabiliyor. Bilhassa bunlardan kaçınmak için denetim sıklığını iki haftadan fazla tutmamak gerekir” ihtarında bulundu

“Zamanla tırnaktan deriye bulaşabiliyor”

Protez tırnak imalinde tırnağı temizlerken ete ziyan verilmesi, tırnak denetimlerini geciktirmeye bağlı olarak enfeksiyon gelişmesi ve bunun fark edilmemesi mümkün. Çoklukla mantar enfeksiyonlu tırnaklarda renk ve biçim bozukluğu olduğunun altını çizen Doç. Dr. Pekmezci, “Zamanla tırnaklarda kalınlaşma oluyor. Tırnak plağı, tırnak yatağından ayrılabiliyor. Ayrıyeten tırnaklarda oluşan mantar deriye de yayılabiliyor ve bunlar birebir ortamda yaşayıp temas kurulan şahıslara, örneğin tıpkı terliği giyenlere ve havluyu kullananlara bulaşabiliyor” dedi

“Hastalık, tedavi bitse de tekrar edebiliyor”

Bu çeşit durumlarda hem sistemik hem de topikal, yani bölgesel tedavi uyguladıklarını söz eden Doç. Dr. Pekmezci şunları söyledi:

“Genellikle kapsül yahut tablet formunda sistemik ilaçlar var, hastalarımıza bunları yazıyoruz. Olağan kullanım mühletleri ise hastanın durumuna nazaran değişiyor. Topikal krem ve tırnak cilalarını da tamamlayıcı tedavi olarak hastaya kullandırıyoruz. Tırnaklardaki mantar tedavisi epey uzun sürer. Zira hasta olan tırnak bölgesi iyileşmez, uzayıp gitmesi ve geriden olağan tırnağın gelmesi beklenir. Tırnak büsbütün olağan görünüme kavuşana kadar da tedaviye devam edilmelidir. Bilhassa ayak tırnaklarının büsbütün güzelleşmesi 1 yılı buluyor. Bazen bu mühlet, daha da uzayabiliyor. El tırnaklarının uygunlaşması bundan biraz daha süratli olabiliyor. Lakin burada da denetimlerin güzel yapılması gerekir. Zira küçücük bir alanda bile mantar kalırsa hastalık yeniden birebir biçimde tekrar edebilir. Bu yüzden güzelleştiğine karar verildikten 1-2 ay sonra hastanın bir defa daha tabibe görünmesinde yarar var.”

“Tırnaklarınız nemli olmasın”

Protez tırnak dışında diğer etkenlerin de mantara neden olabildiğinin altının çizen Doç. Dr. Pekmezci son olarak “Uzun mühlet bakımsızlık, hijyene dikkat etmemek, tırnağında ve cildinde mantar olan şahıslarla ortak ömür alanlarını kullanmak, tırnakların ve cildin uzun mühletler nemli kalması mantara neden olabilir’’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir