Elif Güneş cinayeti davasında karar

İstanbul’da silahla vurulduktan sonra katil zanlısı tarafından bırakıldığı hastanede hayatını kaybeden Elif Güneş’in vefatına ait tutuklu yargılanan sanık Koray Gülbar, “kadına karşı taammüden öldürme” hatasından ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına çarptırıldı.

Anadolu 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar Koray Gülbar ve Atınç Demir, Ses ve İmaj Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Duruşmada, maktul Güneş’in ailesi ile taraf avukatları hazır bulundu.

Son kelamı sorulan sanık Gülbar, “İlk söz verdiğimde aslında kazara olduğunu söyledim. Ben olay anında Elif’in tişörtünü çektim. Bu sırada silah patladı. Olay günü Elif’in Kadıköy’e gittiğinden haberim yoktu. Haberim olsaydı katiyetle gitmezdim.” dedi.

SANIĞA İNDİRİMSİZ CEZA

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanık Gülbar’ı “kadına karşı taammüden öldürme” cürmünden ağırlaştırılmış müebbet mahpusla cezalandırdı. Heyet, sanığa verilen cezada rastgele bir takdiri indirim uygulamadı.

Heyet, başka sanık Atınç Demir’e “kadına karşı taammüden öldürme kabahatine yardım etme” kabahatinden 15 yıl mahpus cezası verirken sanıklar Serkan Çelik ve Yasin Oflaz’ı da “suç kanıtlarını yok etme” hatasından 6 ay mahpusla cezalandırdı.

Mahkeme ayrıyeten, sanıklar Serkan Çelik, Yasin Oflaz, Aykut Ağılkapı ve Özkan Vural’ı “suçluyu kayırma” hatasından altışar ay mahpus cezasına hükmetti.

İDDİANAMEDEN

Elif Güneş, 23 Temmuz 2022’de akşam saatlerinde Kadıköy’de arkadaşlarıyla bir kafede oturduğu sırada, eski sevgilisi olduğu argüman edilen ve kendisiyle konuşmak isteyen Koray Gülbar ile otomobile binerek oradan ayrılmıştı.

Güneş daha sonra silahla vurularak yaralanmış halde Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bırakılmış, burada yapılan müdahalelere karşın kurtarılamayarak hayatını kaybetmişti.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanık Koray Gülbar’ın “kasten öldürme” hatasından müebbet, sanık Atınç Demir’in “kasten öldürmeye yardım” hatasından 15 yıla kadar mahpusla cezalandırılması istenmişti. İddianamede, Gülbar’ın kaçmasına yardım ettiği argüman edilen 4 sanığın ise “suçluyu kayırma, hata kanıtlarını yok etme, gizleme yahut değiştirme” cürümlerinden onar yıla kadar mahpus cezasına çarptırılması talep edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir