Erdoğan’dan 2023 seçimleriyle ilgili açıklama: Sandıktan kimin çıkacağına gençlerimiz karar verecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Erzurum Atatürk Üniversitesinde düzenlenen “İlk Oyum AK Parti’ye Birinci Oyum Erdoğan’a Programı”nda gençlerle bir ortaya geldi.

Türkiye için hayal kuran, hayallerinin peşinden giden gençlere selam ve sevgilerini göndererek kelamlarına başlayan Erdoğan, 1,5 yıl ortadan sonra Erzurum’da bulunmaktan, Erzurumlu gençlerle kucaklaşmaktan büyük memnunluk duyduğunu tabir etti, açılışını yaptıkları eser ve hizmetlerin güzel olmasını diledi.

Aşkları, sevdaları, ahde vefaları için gençlere teşekkür eden Erdoğan, “Siz var ya siz… Dosta inanç, düşmana endişe salan bu muhabbetiniz için her birinize şükranlarımı sunuyorum.” tabirlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplu açılış merasimine resmi sayılara nazaran 100 bin kişinin katıldığını tabir edince gençler, “Erzurum seninle gurur duyuyor” sloganı attı. Erdoğan da bunun üzerine şunları söyledi:

“Biz de sizlerle gurur duyuyoruz. İnşallah asıl gurur paylaşımını seçimin akşamı yapacağız. Gençler; Rabb’im birliğimizi, beraberliğimizi daim eylesin. Rabb’im ezelden ebede giden kardeşliğimizi kaim eylesin. Sizlerin şu heyecanını görüp duygulanmamak mümkün mü? Bir de diyorlar ki ‘AK Parti’de gençlik yok.’ Sizlerin şu dinamizmine şahit olup da gururlanmamak mümkün mü? Rabb’ime bana sizler üzere yol ve dava arkadaşları verdiği için bir kere daha hamd ediyorum. Gençlerimizle vakit geçirmenin, sizlerle hasbihal etmenin benim için her vakit yeri farklı oldu. 40 seneyi aşan siyasi hayatım boyunca daima gençlerle yol yürüdüm. Birinci günden beri sizlerin yol ve dava arkadaşlığını ebediyen baş üstünde tuttum.”

“TÜRKİYE’Yİ 2053 VİZYONUYLA BULUŞTURACAK JENERASYONLAR SİZLERSİNİZ”

Türkiye’nin ufku geniş zihni açık, pırıl pırıl gençleriyle sürekli iftihar ettiğini vurgulayan Erdoğan, ülkeyi karış karış dolaşırken bilhassa gençlerle bir ortaya gelmeye değer verdiğinin altını çizdi. Erdoğan, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Birileri gençlere daima karamsarlık, ümitsizlik aşılarken biz hiç ayrım yapmaksızın tüm gençlere, burada olduğu üzere umut olduk. Gençlerimizin hisleri üzerinden siyasi saltanatlarını devam ettirmeye çalışanlara inat, biz her alanda gençlerimizin önünü açtık. Muhalefet, toplanıp dağılmaktan öbür hiçbir icraat yapmazken, biz ülkemizin dört bir yanındaki gençlerimize kulak verdik. Birileri FETÖ’cülerle akaryakıt istasyonlarında hamburger yemek için 10 bin kilometre uzağa giderken, biz cağ kebabını yedik ve biz gittiğimiz kentlerde kardeşlerimizin sofralarına konuk olduk.”

Erdoğan, yalnızca bu yıl içerisinde gençlerle 30’un üzerinde buluşma, toplantı, şenlik üzere etkinliklerle bir ortaya geldiklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Bu programların istisnasız hepsinde gördüğümüz görünüm şudur: Türkiye’nin, alfabedeki bir iki harfe hapsedilemeyecek kadar özgün bir gençliği var. Türkiye’nin, öteki ülkelerdeki yaşıtlarına taş çıkartacak kadar azimli, çalışkan, üretken, muazzam bir gençliği var. Türkiye’nin, ülkemizle birlikte dünyayı da yakından takip eden ufku geniş bir gençliği var. Türkiye’nin, Batı’yı kuru kuruya taklit yerine tarihinden, kültüründen, medeniyet kıymetlerinden beslenen özgüven sahibi bir gençliği var. Tüm bunların ötesinde Türkiye’nin, merhum üstadın sözüyle, ‘Kim var diye seslenilince sağına soluna bakmadan fert fert ben varım karşılığını veren’ gençlik burada.’ Bu türlü bu gençliği her yerde bulamazsınız, bu gençlik farklı.

Sizlere baktıkça, tüm bu özelliklere ve çok daha fazlasına sahip bir gençlik görüyorum. Karşımda, Türkiye ile birlikte gönül coğrafyamızdaki 100 milyonların da umudu olan TEKNOFEST gençliğini görüyorum. Rabb’im, bu gençliği korusun, kollasın, ayağına taş değdirmesin diyorum. Sevgili gençler, sizler bizim aydınlık ve müreffeh yarınlarımızın teminatısınız. Türkiye’yi 2053 vizyonuyla buluşturacak, akabinde 2071’i yeni jenerasyonların avuçlarına emanet edecek olan jenerasyonlar sizlersiniz.”

“NE YAPTIYSAK TÜRKİYE’Yİ BUGÜNLERE HAZIRLAMAK İÇİN YAPTIK”

Salonda yalnızca yarınların siyasetçileri, bürokratları, bilim insanları, iş adamları olmadığını belirten Erdoğan, burada adım adım Türkiye yüzyılını inşa edecek mimarların da olduğunu bildirdi.

Erdoğan, gençlere seslenerek, “Şunu aklınızdan çıkartmayın, bizim 20 sene boyunca yürüttüğümüz gayrete siz sahip çıkacaksınız. Yıllardır onur payesi olarak gururla taşıdığımız millete hizmet bayrağını sizler devralacak, inşallah sizler yükselteceksiniz. Son 20 yılda ne yaptıysak Türkiye’yi bugünlere hazırlamak için yaptık.” diye konuştu.

Önce millet ve ülke için hayal kurduklarını, sonra bu hayalleri gayeler haline getirdiklerini ve akabinde da maksatları tek tek gerçeğe dönüştürdüklerini belirten Erdoğan, asla, “böyle gelmiş bu türlü gider” diyenlerden, sıkıntıların büyüklüğü karşısında yılgınlığa kapılanlardan olmadıklarını kaydetti.

Erdoğan, “iman varsa imkan da ardır” inancıyla, Türkiye’nin potansiyelini en üst seviyede değerlendirmeye çalıştıklarını, eğitim, sıhhat, teknoloji, ulaşım, istihdam, yüksek tahsilde kendilerinden evvel yapılanları 5’e, 10’a, 15’e katlayan işlere imza attıklarını, üniversite sayısını 76’dan 208’e yükselterek tüm kentlere açtıklarını, yükseköğretimi bir ayrıcalık olmaktan çıkardıklarını söyledi.

“DAHA YETERLİ İMKANLAR SUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Şehre ikinci bir devlet üniversitesi olarak Erzurum Teknik Üniversitesini kazandırdıklarını hatırlatan Erdoğan, gençlik merkezi sayısını 9’dan 432’ye, toplam spor tesisi sayısını 1575’ten 4 bin 290 düzeyine getirdiklerini bildirdi.

Erdoğan, yükseköğrenim yurt yatak kapasitesini ise 182 binden 850 bine ulaştırdıklarını lisana getirerek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bay Kemal ne diyor, ‘bir senede bütün yurt sıkıntılarını çözermiş.’ Senin şu anda 10-11 tane büyükşehrin var, oralarda kaç tane sanki yurt yaptınız? Şu anda yalnızca Erzurum’da 19 bin 14 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları yaptık. Ayrıyeten lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde tahsil gören gençlerimizin burs ve kredi imkanlarını genişlettik.

Buradan sesleniyorum Bay Kemal, 6’lı masa; misyona geldiğimizde burs neydi, 45 liracıktı, artık 45 liradan aldık, yıl başından itibaren lisans öğrencileri için 1250 lira, yüksek lisans öğrencileri için 2 bin 500 lira, doktora öğrencileri için 3 bin 750 liraya çıkarttık. Gençler, taban fiyat ne oldu, 8 bin 506 oldu. Temmuz ayında hayata geçirdiğimiz düzenlemeyle toplam 3,3 milyon öğrencimizi 27 milyar liralık bir maddi külfetten kurtardık. Çok daha kıymetlisi, hatırlayın biz geldiğimizde öğrencilerin harç denilen ezaları var mıydı? Sildik mi? Bir kalemde sildik, bitirdik o işi ve yurtlarımızda kalan öğrencilerimize yaptığımız beslenme yardımını 1800 liraya yükselttik.”

Erdoğan, 2022-2023 periyodunda yurt fiyatlarına artırım yapmayarak öğrencilerin geçen yılki fiyatlarla barınmalarını sağladıklarını, yurtlarda fiyatsız internetten seyahat imkanlarına, hibe takviyelerinden staj programlarına kadar tarihi nitelikte pek çok adım attıklarını belirterek, “Hamdolsun gençlerimizin de bu imkanları en güzel formda kıymetlendirerek, kendilerine olan itimadımızı boşa çıkarmadıklarını gördük. Bundan sonra da sizin için çalışmaya, size hayallerinizi gerçeğe dönüştürebileceğiniz daha âlâ imkanlar sunmaya devam edeceğiz.” dedi.

“TOGG’U YOLLARIMIZDA GÖRMEYE BAŞLAYACAĞIZ”

Gelecek hafta yeni umutlar, yeni heyecanlarla 2023’ün karşılanacağını lisana getiren Erdoğan, “2023 sıradan bir yıl olmanın ötesinde tarihimizde pek çok dönüm noktasını içinde barındıran bir sembol.” diye konuştu.

Erdoğan, gelecek sene Cumhuriyet’in kuruluşunun 100’üncü yıl dönümünün sevincinin, 85 milyon olarak daima birlikte yaşanacağını söz ederek, “Artık nüfusumuz da 85 milyon olmayacak, 86, oraya çıkacağız.” dedi.

Cumhuriyet’in yeni yüzyılını, taşıdığı kıymete uygun biçimde idrak etmek için canla başla çalıştıklarını vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bu maksatla 2023’ü, Türkiye yüzyılı vizyonumuzun başlangıç noktası haline getirmek istiyoruz. Türkiye yüzyılını, muhalefet üzere kuru gürültüyle, içi boş sloganlarla, kimsenin prestij etmediği uyduruk argümanlarla değil, bilhassa siz gençlerimize ufuk kazandıracak projelerle ete kemiğe büründürmeyi hedefliyoruz.

Türkiye’nin birinci yerli ve ulusal arabası Togg’u sizlerin de heyecanla beklediğini biliyorum. Türk endüstrisinin gurur vesilesi olan Togg’un üretimi, şu anda devam ediyor. İnşallah, birkaç ay sonra Togg’un oltu siyahını yollarımızda görmeye başlayacağız.

Ayrıca ülkemiz donanmasının şimdiye kadar gördüğü en büyük askeri gemisi olacak Anadolu’yu, tekrar gelecek sene kullanıma sunuyoruz. Tekrar gelecek yıl muharip insansız savaş uçağımız Kızılelma’nın seri üretimi başlıyor, ulusal muharip uçağımızı da hangardan çıkartıyoruz.

Tasarım, üretim, montaj, yazılım ve testleri büsbütün yerli imkanlarla geliştirilen İMECE uydumuzu ve Türksat 6A’yı uzaya fırlatıyoruz. Böylelikle uzaydaki toplam uydu sayımızı 10’a çıkarmış olacağız. Karadeniz’de keşfettiğimiz 540 milyar metreküplük doğal gazı da 2023’ün birinci çeyreğinde konutlarımızda kullanacağız.”

Erdoğan, daha pek çok muştuyu 2023’te milletle paylaşacaklarını aktararak, “Amerika ile imajlı konuşmayı ileri teknoloji sanan cahiller başta olmak üzere Türkiye’yi küçümseyenlere, milletimizi hafife alanlara, ülkemizin son 20 yılda nereden nereye geldiğini bir sefer daha göstereceğiz.” diye konuştu.

“SANDIK ÖNÜMÜZE GELDİĞİNDE YAPACAĞIMIZ ÇOK NETTİR”

Erdoğan, Erzurum Atatürk Üniversitesi Kampüsü’ndeki “İlk Oyum AK Parti’ye Birinci Oyum Erdoğan’a Programı”nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin yetişmiş insan kaynağından istifade etmek yerine yabancı iktisat komiserlerinden medet umanlara bu ülkenin gerçek potansiyelini ispat edeceklerini söyledi.

Bunu, son 20 yıldır olduğu üzere tekrar gençlerle bir arada yapacaklarını vurgulayan Erdoğan’ın, “Sandıkları patlatmaya hazır mıyız?”, “Yanımızda olmayan tüm genç kardeşlerimizi bu noktada harekete geçiriyor muyuz?” sorularına, salondakiler “evet” karşılığını verdi.

Erdoğan, gelecek seçimlerin, Cumhuriyet’in 100’üncü yılını layıkıyla idrak etme yanında Türkiye’nin kutlu yürüyüşünün kesintiye uğramaması için de çok büyük ehemmiyet taşıdığına işaret ederek, “Sandık önümüze geldiğinde yapacağımız tercih çok nettir. Ülkemiz, ya sabah akşam daima arbede eden, birbirlerinin kuyusunu kazan, ‘altılı masa’ denilen ucube yapının insafına kalacak ya da AK Parti ve Cumhur İttifakı’nın güçlü, vizyoner, dirayetli liderliğinde emin adımlarla geleceğe yürüyecektir.” sözlerini kullandı.

Ülkenin, siyasi çekişmelerle en değerli yollarını heba ettiği kaybolan yıllarına, 1990’ların kriz günlerine geri dönemeyeceğinin altını çizen Erdoğan, Türkiye’nin Kovid-19 ve Rusya-Ukrayna savaşında olduğu üzere krizleri muvaffakiyetle yöneten bir ülke olarak varlığını sürdüreceğini lisana getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin, ya ortaya proje namına hiçbir şey koyamayan vizyonsuzlara mahkum olacağını ya da dünyanın gıptayla baktığı devasa projeleri hayata geçirmeye devam edeceğine işaret etti.

Gelecek seçimlerde, Türkiye’yi, terörle çabadan dış siyasete, Türk dünyasıyla tüm münasebetlerden Filistin ve Kıbrıs davasına kadar her alanda birbirine taban tabana zıt yol ayrımlarının beklediğine işaret eden Erdoğan, “Göreve geldiğimizde Türkiye’nin bir numaralı sorunu terördü. Artık terör kaldı mı? Cudi’yi çökerttik mi? Gabar’ı çökerttik mi? Tendürek’i çökerttik mi? Bestler Deresi’ni çökerttik mi? Biz onların inlerine gireceğiz dedik. Girdik mi? Lakin birileri de Suriye’nin kuzeyine gidip, orada turistik seyahat yapacakmış. Onlar terörle bu türlü gayret ediyor, biz ise inlerine girerek ediyoruz. Farkımız bu.” diye konuştu.

“GENÇLERİMİZE ÇOK KIYMETLİ MİSYONLAR DÜŞÜYOR”

Erdoğan, son bir haftada yaşananların bile, önündeki ve gerisindekilerle birlikte altılı masanın “organik değil büsbütün inorganik, yani naylon, büsbütün proje mahsulü bir yapı” olduğunu gösterdiğini söyleyerek, şöyle devam etti:

“Her türlü ayak oyununun çevrildiği, fitnenin, fesadın, entrikanın kol gezdiği bu garip birliktelikten ne ülkeye ne millete ne gençlerimize hiçbir hayır gelmeyeceği anlaşılmıştır. Şayet solukları yetip de o vakte kadar ayakta kalabilirlerse 2023 seçimleri, eski Türkiye bakiyesi bu arkaik grubun siyaset sahnesinden silinmesine de vesile olacaktır. Bunun için hepimize, bilhassa de gençlerimize çok önemli görevler düşüyor.”

“2023 seçimlerinde 6 milyondan fazla gencimiz birinci kez oy kullanacak, sandıktan kimin çıkacağının kararını en çok da bu gençlerimiz verecek. Yani önümüzdeki seçimlerin kilidini şu veya bu parti değil bizatihi sizler açacaksınız.” diyen Erdoğan, gençlere şu sözlerle seslendi:

“Kullanacağınız oylarla Türkiye’nin gelecek 5 yılıyla birlikte tıpkı vakitte 25 yılına da damga vuracaksınız. AK Parti’nin, gençlerin partisi olduğunu sizler göstereceksiniz. Sizlerden bu hassasiyetle 2023 seçimlerine yaklaşmanızı bekliyorum. Gençler; rehavete kapılmak yok, korkmak, çekinmek yok, yorulup geriye düşmek yok. İnanacağız, çalışacağız, koşturacağız, sandıklara sahip çıkacağız. Allah’ın izniyle 2023 seçimlerinde yeniden çok büyük bir zafere daima birlikte imza atacağız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Erzurum 2023 için kapı kapı dolaşmaya var mıyız?”, “İlk oyum Erdoğan’a birinci oyum AK Parti’ye diyerek tüm arkadaşlarınızı sandığa götürmeye var mıyız?”, “Gençler, Türkiye Yüzyılı’nı daima birlikte inşa ediyor muyuz?”, “Sizin yapıtınız olacak 2053 Türkiye’sini inşa etmeye hazır mısınız?”, “Bir sonraki jenerasyon için 2071 Türkiye’sinin temellerini şimdiden atmaya var mıyız?” sorularını, gençler “evet” diyerek yanıtladı.

“AYASOFYA’YI AÇMAK AK PARTİ’YE NASİP OLDU”

Babasının 35 yaşındayken öğretmen olmak için yeniden üniversite okumaya başladığını ve KPSS’ye girdiğini lakin 40 yaş sonu nedeniyle tercih yapamadığını söyleyen diş hekimliği öğrencisi Zeynep Yıldızbaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bu durumu anlatan bir mektup yazmasından 1,5 yıl sonra bu yaş hududunun kaldırıldığını anlattı.

Babasının 7 yıldır öğretmenlik yaptığını lisana getiren Yıldızbaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.

Ayasofya’nın ibadete açılmasını isteyen dedesinin bunu görmesinden ötürü Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür eden Yıldızbaş’a Erdoğan, “Ayasofya’yı müze olarak mı cami olarak mı gördün?” diye sordu.

Yıldızbaş’ın, Ayasofya’yı müze olarak gördüğünü söylemesi üzerine Erdoğan, parti yetkililerine gençlerin İstanbul’a cuma namazına götürülmesi talimatını verdi.

Gençlik yıllarından bir anısını anlatan Erdoğan, “Sultanahmet’te miting var. Hatip, Necip Fazıl Kısakürek. Tam da bu türlü su terazisi var, onun önünden konuşuyor Ayasofya’ya karşı, işaret ediyor, ne ufuk var o insanlarda. ‘Ayasofya bir gün açılacak.’ diyor. Şu imanı görüyor musun? Ben de spikerim ve spiker olarak üstadı takdim ettik. ‘Ayasofya açılacak.’ diyen üstadın elhamdülillah o inancı, o imanını yaşamak ve açmak da AK Parti’ye nasip oldu.” formunda konuştu.

“BATI YALNIZCA TAHRİK ÖGELERİNİ DEVREYE SOKTU”

Öğrenci Yıldızbaş’ın, 2022’ye ait değerlendirmesini ve 2023’ten beklentilerini sorduğu Erdoğan, şu cevabı verdi:

“2022, sahiden yatırımlarla ağır bir yıl oldu. Bunların içerisinde az evvel de tabir ettiğim üzere bir taraftan Karadeniz doğal gazı olayı öbür taraftan Rusya-Ukrayna ortasındaki savaş… Bu savaşta ne yazık ki Batı, yalnızca tahrik ögelerini devreye soktu, orta bulucu olma üzere bir çabanın içerisinde olmadı. Orta buluculuk noktasında da 2022’de bu rolü Türkiye olarak biz üstlendik ve Karadeniz tahıl koridorunu hamdolsun işlettik. Oradan bilhassa alışılmış gayemiz, öncelikle yoksul ülkeler ancak bu ortada Avrupa yüzde 44 üzere tahıldan bir çekim yaptı, biz 16 üzere yaptık, yüzde 14 üzere Afrika ülkeleri yaptı. Olağan Sayın Putin diyor ki, ‘Biz bu işi şöyle yapalım, Avrupa değil, Afrika’ya yük verelim, bilabedel, fiyatsız ben tahıl göndermeye varım.’ Biz de dedik ki, ‘O gönderdiğiniz tahılı değirmenlerimizde una çevirelim. Biz de bilabedel onları una çevirmek suretiyle Rusya, Türkiye, Birleşmiş Milletler böylelikle garip gureba, yoksul fukara Afrika ülkelerine gönderelim.’

Tabii artık işin daha ağır bir tarafı, gübre sorunu var. Yeniden onu da Rusya ile birlikte inşallah adımları atacağız. Hepsinden öte 2023’te bizim için değerli olan Karadeniz’deki doğal gaz olayı. İnşallah bu doğal gaz rezervini çıkarmak suretiyle bu adımı attığımız anda Türkiye de inşallah, çok farklı bir veçheye bulaşmış olacak. Olağan bu ortada 2022’de biliyorsunuz, bir de Trakya’da yer altı doğal gaz depolamanın geçenlerde adımlarını attık. Ulaştırmada çok büyük adımlar atıldı. Durmak yok, yola devam.”

“CUMHUR İTTİFAKI OLARAK YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ”

Bir gencin, HDP’li Semra Güzel’in milletvekilliğinin düşürülmesine ait Meclis’te yapılan oylamada CHP’nin “hayır” oyu vermesinin nedenini sorması üzerine Erdoğan, “Bu sual çok çok manalı. Bizi izleyen tüm milletime hem Cemre’nin ağızıyla konuşuyorum hem kendi adıma konuşuyorum, o da şudur; Bu, CHP’nin terör örgütleriyle nasıl iç içe, nasıl el ele olduğunun bir göstergesidir.” karşılığını verdi.

HDP’nin, PKK terör örgütünün Parlamento’daki uzantısı olduğunu belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

“CHP onunla birlikte böylelikle hareket etmiştir, hiçbir yere kaçamaz. Fakat benim CHP’ye oy veren kardeşlerimin artık bunu anlaması lazım, artık bu hususta daha hassas davranması lazım. Daha ne olacaktı? Bir teröristle sarmaş dolaş dağlarda, şurada, burada gezip dolaşanlar, daha kendilerini neyle söz edecekler? Ben inanıyorum ki benim milletim bu terör örgütüne karşıdır, teröristlere karşıdır. Biz bu kadar teröre kurban verdik, münasebetiyle hala mı bunlar bir şeyleri izah etmenin yoluna gidecekler? Benim milletim Allah’ın müsaadesiyle terörle gayrette devletinin yanında yer alacaktır ve bunlara da gereken karşılığı inşallah seçimlerde verecektir. İşte UYGUN Parti’den 20 kişi, onlar bizimle bir arada hareket ettiler ve AK Parti bu noktada Cumhur İttifakı olarak kararlı davrandı, bu biçimde yolumuza devam edeceğiz.”

“TÜRKİYE SIÇRAMASINI DEVAM ETTİRECEK”

“Gelecek yüzyılda dünyayı bekleyen kısa vadeli ya da uzun vadeli olmak üzere iki büyük sorun sizce nedir, Türkiye bu sıkıntılardan nasıl etkilenir, siz nasıl tedbirler alıyorsunuz?” sorusu üzerine Erdoğan, 2023’te ileri teknolojinin tavan yaptığı bir periyoda girileceğini, bilhassa yazılımın ön plana çıkacağını, yazılım teknolojisinde muvaffakiyet kaydedenlerin önemli manada prim yapacağını söyledi. Erdoğan, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Mali noktada da o denli, dünyaya koyacakları tartıda da o denli. Bütün bunlarla birlikte en ağır alanlardan bir tanesi malum uzay teknolojisi. Uzay teknolojisinde önemli manada gelişmeler var. Savunma endüstrisinde önemli manada gelişmeler var. Bakın Türkiye savunma endüstrisinde şöyle bir atak yaptı ve bu atakla birlikte bütün dikkatler Türkiye’nin üzerine çevrildi. Buna tüm Batı dahil, Amerika dahil, hepsi. Hatta bizdeki bu teknolojiyi alma çabaları var. Daima bir arada bu işi başaracağız ve inşallah Türkiye bu sıçramasını da devam ettirecek.”

Erdoğan, ilaç ve tıbbi aygıt alanında yerli projeleri destekleyen bir çalışma olup olmadığına ait soruyu, şöyle yanıtladı:

“Sağlık teknolojileri olarak mı bakacağız yoksa ilaç endüstrisi olarak mı bakacağız. Burada ilaç sanayi olarak değerlendirmemizi yaparsak çok daha isabetli olur diye düşünüyorum. Zira ilaç endüstrisinde bu son periyotta bizde de problem var. Bu bahisle ilgili olarak da Sıhhat Bakanımıza, ilgili arkadaşlara ‘Ne gerekiyorsa yapacağız’ dedik, 900’e yakın ilaç eksikliği maalesef vardı, artık onları da hızla gidermeye başladık.”

Bir genç, Erdoğan’a “Yıllardır çok not tutuyorsunuz. Yanınızda, her ayrıntısı teker teker not alan beşerler var. Yanınızda her şeyi hatırlatabilecek beşerler olmasına karşın neden hala ihtimamla, titizlikle not tutuyorsunuz?” diye sordu.

Not tutmanın kazandırdığı birtakım yararlar olduğunu tabir eden Erdoğan, “Özellikle diplomaside diyelim ki rastgele devlet lideriyle görüşürken orada gerekli olan birtakım notları onlar anlatırken almış oluyorum. Lakin bunun yanında, yanımdaki özel kalemim yahut dışişleri bakanım onlar yüklü notları alıyorlar.” diye konuştu. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir