Erişim engeli kararları şirazeden çıktı: Mahkemeden skandal karar

Erişim mahzuru kararı için seçimlerin çabucak akabinde 30 Mayıs’ta müracaat yapılması dikkat çekerken, Bakırköy 5. Sulh Ceza Hâkimliği’nin verdiği karar, Türkiye Yüzyılı olarak tanım edilen yeni devrin birinci hukuk skandalı olarak tarihe geçti.

Milli Gazete’den Sadettin İnan’ın haberine nazaran Tarım Kredi Kooperatifleri’nin vazifeden alınan eski hukuksuz Genel Müdürü Fahrettin Poyraz’ın paravan şirketler üzerinden yaptığı yolsuzlukları ortaya koyan haberleri, hukuksuz bir erişim mahzuru kararı ile yayından kaldırtıldı. Fahrettin Poyraz periyodunda, çiftçi kuruluşunda yaşanan yolsuzluklarla ilgili hiçbir süreç yapılmayarak üstü örtülürken, aldırılan erişim pürüzü kararı ile de yolsuzlukların izinin büsbütün silinmek istenmesi dikkat çekti.

YOLSUZLUK HABERLERİNE ULAŞILAMAMASI İÇİN 14 HABERE TOPLU HALDE ERİŞİM MANİSİ KARARI VERİLDİ

Fahrettin Poyraz’ın bâtın ortağı olduğu İris Akademi çalışanları üzerinden kurdurulan paravan şirketlerle olan kirli bağları evrakları ile ortaya çıkarken, Ulusal Gazete’nin bahisle ilgili 14 haberine İris Akademi’nin eski ortağı Abdullatif Beyberk Uysal’ın talebi üzerine Bakırköy 5. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından erişim manisi kararı verildi.

BELGELİ YOLSUZLUK HABERLERİ BÜTÜN SİTELERDEN KALDIRTILDI

Yolsuzluk haberlerini husus olan erişim manisi kararı yalnızca Ulusal Gazete ile sonlu kalmazken, Ulusal Gazete’nin haberlerini kaynak göstererek yayınlayan Yeniçağ gazetesi, Üniversal, İşverenler Dünyası, Para Tahlil, Tarımdan Haber, Karadeniz Gazete, Norm Haber, Bilecik Haber, Bozuyük Haber ve Haber Buketi sitelerinde yayınlanan haberlere de erişim mahzuru kararı aldırıldı.

ERİŞİM PÜRÜZÜ KARARLARINDA BUGÜNE KADAR GÖRÜLMEMİŞ HUKUK SKANDALINA İMZA ATILDI

Fahrettin Poyraz’ın yolsuzluklarını husus alan haberlerin Poyraz tarafından değil de zımnî ortağı olduğu İris Akademi’nin eski ortağı Abdullatif Beyberk Uysal tarafından erişim manisi kararı aldırılması da ortadaki kirli bağlantıyı ortaya koyarken, yaşanan hukuk skandalını da gözler önüne serdi. Abdullatif Beyberk Uysal’ın hiçbir biçimde ismi geçmeyen haberlere bile erişim manisi kararı verilmesi, tam bir hukuk cinayeti olarak bedellendiriliyor.

ABDULLATİF BEYBERK UYSAL, SEÇİMLERİN ÇABUCAK AKABİNDE TALEPTE BULUNDU

Abddullatif Beyberk Uysal’ın Ulusal Gazete başta olmak üzere 11 başka internet sitesinde yayınlanan toplam 33 haberle ilgili erişim mahzuru talebini 28 Mayıs’ta yapılan seçimlerin çabucak akabinde 30 Mayıs’ta bulunması da manalı bulundu. Bakırköy 4. Sulh Ceza Hâkimliği 30 Mayıs’ta yapılan başvuruyu reddederken, Uysal’ın avukatının yaptığı itiraz Bakırköy 5. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından kabul ediliyor. Uysal’ın Fahrettin Poyraz ile ilgili yapılan en son 1 milyar liralık zeytinyağı fabrikası haberi başta olmak üzere 1.5 yıl evvel Poyraz’ın misyonda olduğu periyotta yapılan haberlere bile toplu halde erişim pürüzü talebinde bulunması dikkat çekti. Mahkemenin, Abdullatif Beyberk Uysal’ı yakından uzaktan ilgilendirmeyen haberlere bile kişilik haklarının engellendiği gerekçesiyle erişim manisi kararı vermesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Türkiye Yüzyılı olarak tanım edilen yeni periyodun birinci hukuk skandalı olarak tarihe geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir