Fransa Başbakanı kabul etti: Yeterli oya sahip değiliz

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, emeklilik yaşını kademeli olarak 64’e çıkarmayı hedefleyen emeklilik ıslahatına ait tasarıyı kabul ettirmek için Ulusal Meclis’te kâfi oya sahip olmadıklarını kabul etti. Fransız TF1 kanalının konuğu olan Borne, emeklilik yaşını kademeli olarak 64’e çıkarmayı hedefleyen emeklilik ıslahatı için bir yasa tasarısının meclisten oylama yapılmadan geçmesini sağlayan Anayasa’nın 49. unsurunun 3. fıkrasını devreye sokmasına ait değerlendirmelerde bulundu.

“Elimizden geleni yaptık”

“Şoke oldum”

Borne, tasarının birinci haliyle sabah Senato tarafından onaylanan son hali ortasında fark olduğuna dikkati çekti. Meclis genel heyetinde anayasanın 49. hususunun 3. fıkrasını devreye koyduğunu açıkladığı sırada muhalefet sıralarından yükselen yuhalamalara ait Borne, “Öfkeli değildim. Şoke oldum” dedi.

Ulusal Mecliste salt çoğunluğu bulunmayan Borne hükümeti, emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkarmayı hedefleyen ıslahata ait yasa tasarısının oylamadan geçirme kararı almıştı. Borne’nin konuşması sırasında meclisteki muhalefet sıralarından yuhalamalar yükselirsen muhalefet milletvekilleri Fransız Ulusal Marşını okumuştu.

Anayasa’nın 49. hususunun 3. fıkrası

3. fıkra, bir yasa tasarısının oylanmadan Ulusal Meclis’ten geçirilmesi için hükümete yetki veriyor ve buna karşı muhalefetin gensoru önergesi vermesine imkan sağlıyor. Gensoru önergesi meclisteki milletvekillerinin çoğunluğunun dayanağını alırsa hükümet düşüyor.

Gensoru önergesi, mecliste çoğunluk tarafından desteklenmediğinde ise yasa tasarısı mecliste oylanmadan geçilmiş sayılıyor ve Senato’nun önüne geliyor. Borne’nin içeriğini 10 Ocak’ta açıkladığı emeklilik ıslahatına karşı kitlesel grev ve şovlar kapsamında Fransızlar tekraren sokağa indi.

Ülkenin en kıymetli emekçi ve öğrenci sendikalarının yanı sıra muhalefetin büyük bir kısmı da ıslahata karşı hal aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir