Fransız gazeteciden Paris’teki PKK eylemlerine tepki

Fransız gazeteci Jean-Michel Brun, 23 Aralık’ta Paris’te düzenlenen silahlı atağın akabinde terör örgütü PKK destekçilerinin kenti yakıp yıktığı şovlar sırasında Türkiye tersi sloganlar atıldığını ve bunun bir sorun teşkil ettiğini söyledi.

Musulmans en France haber sitesinin editörü Brun, geçen haftaki ataktan sonra terör örgütü PKK destekçilerinin bölgede şiddete başvurmasına ait değerlendirmede bulundu. Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin’in saldırı üzerine bölgeyi ziyaretinden ve basına yaptığı açıklamadan çabucak sonra yaşanan şiddet olayları için “Orada Türkiye tersi sloganlar atıldı ve bu bir sorun teşkil ediyor” tabirini kullandı.

Brun, taarruzdan bir gün sonra 24 Aralık’ta terör örgütü PKK destekçilerinin Paris’te kimi araçlara hasar verdiğini, kimilerini da yaktığını, polise farklı cisimler attığını anımsatarak bu durumun, ölenlerin yakınlarına takviye gösterisi olmadığının ve siyasi gayeyle yapıldığının altını çizdi.

Fransız gazeteci, “Paris’in 10. Bölgesinde dernek statüsüne sahip Ahmet Kaya Kültür Merkezi’nin terör örgütü PKK ile yakın teması olduğu Fransız yargısınca da biliniyor. Yargıtay 2014’te ismi geçen derneğin feshini onamıştı” diyerek ortadan 8 yıl geçmesine karşın derneğin hala açık olduğuna dikkati çekti. Brun, bu derneğin yetkililerine nasıl müsamaha gösterildiğinin merak edildiğini lisana getirerek Fransız hükümetinin izlediği siyasetlerin bunda tesirli olduğu değerlendirmesini yaptı.

Jean-Michel Brun, terör örgütü PKK yanlısı Kürt derneklerine, Fransız hükümetinin “Türkiye zıddı siyasetine bir manada hizmet ettiği için bir modül göz yumulduğunu” belirterek “Türkiye zıddı siyaset, İslamofobiyi besliyor. Hükümetimizin beslediği İslamofobik atmosferin, akli istikrarı yerinde olmayan insanları harekete geçirebileceğini düşünebiliriz” yorumunu yaptı.

Brun, akının 69 yaşındaki şüphelisi Fransız’ın, daha evvel Paris’teki Bercy Parkı’nda mülteci kampında Sudanlı mültecilere kılıçla saldırdığını ve mahpustan yeni çıktığını hatırlatarak 23 Aralık’taki akının, “siyasi” değil “ırkçı” bir akın olduğunu kaydetti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir