İlber Ortaylı: Çanakkale geçilmez sözü Britanya Genelkurmayı tarafından söylendi

Çanakkale Savaşlarında cephe gerisinde menzil hastanesi olarak kullanılan ve günümüzde Edirne’nin Keşan ilçesinde kent müzesi olarak restore edilen eski hastane binasıyla ilgili hazırlanan belgeselin galası yapıldı.

Selim Sesler Konferans ve Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirilen galaya, belgesele danışmanlık yapan Tarihçi-Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, TBMM Bayan Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı, AKP Edirne Milletvekili Fatma Aksal, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, AKP Edirne Vilayet Lideri Belgin İba, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

“ÇOK İDEALİST BEŞERLER VARDI”

Çanakkalenin tarihte çeşitli yorumlara neden olduğunu söz eden Ortaylı, şöyle konuştu:

* “Şairin dediği üzere Çanakkale şehitlerini bedrin aslanları fakat bu kadar ulu idi dedi. Tabi çok mutaassıp birtakım Müslümanlar kantarın topuzunu kaçırdın dediler. Ben o denli düşünmüyorum. O vakit da o denli düşünmeyenler vardı.

* İslamiyetin çok ağır darbeler yediği ve şayet yenilip gitseydik fakat egzotik bir lisan olarak Müslümanların seyyar bir formda diğer din kümeleri ve milliyetlerinin yönetiminde yaşayacakları adeta bir nevi 2 bin yıllık ıstırap çekecekleri bir devre girmiştik. Tabi Müslüman devletlerin Yahudi kavminin özgür bağları kadar kendilerine sahip olacaklarından da kuşkum vardı. Çok idealist beşerler vardı.

* Lakin her vakit olduğu üzere bir grup etnik vesileler tepecekti. Bu türlü bir felaket görülmedi. Bunu tek şahsa borçluyuz. Ve tek kişi anonim bir kişidir Türk askeri. Mehmetçik, buradan kalmıştır isim. Tek devlete borçluyuz Türklerin imparatorluğu, devamı Türk Cumhuriyeti. Bu lafta benim değildir. Son padişah Vahdettin’in kızı Sabiha Sultanındır. O Türklerin imparatorluğuydu, bu da Türklerin cumhuriyetidir dedi.”

“TAMAMEN YALAN”

Prof. Dr. İlber Ortaylı, 1915’teki savunma hasebiyle Türk İmparatorluğunun kaybolduğu zannedilen savaşçı gücünün kaybolmadığının görüldüğünü lisana getirerek, “Bu çok açıktır. Bugün birtakım Alman raporlarının ve medyasının yanlış ‘Gelibolu Savaşını Almanya kazandı’ söylemi büsbütün bir palavradır. Aslı, aslı yoktur. Burayı Almanya’nın 19 bin askeri savunmuş. Büsbütün ahlaksızca bir sözdür. O denli bir şey yok. Biz adil tarih yazmak ve konuşmak durumunda olan bir memleketiz. Zira biz imparatorluk insanlarıyız. İmparatorluk tebaaları yönetim ettikleri milletler hakkında karar verirken çok taraflı düşünmek zorundadırlar” sözlerini kullandı.

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Çanakkale’de büyük bir zafer kazanıldığını söyledi. ‘Çanakkale geçilmez’ kelamının Britanya Genelkurmayı tarafından da söylendiğini kaydeden Ortaylı, “Asrın en büyük zırhlılarıyla Çanakkale geçilemedi, yenildiler. Türkler direndi. Üstüne kara harbine girdiler. Kara harbinde de yenildiler” dedi. DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir