Kıbrıs’ta ‘yaptırım’ hareketliliği: ABD ve İngiltere’nin listesine yeni isimler eklenebilir

Rusya’ya yönelik yaptırımların delinmesine aracılık ettikleri gerekçesiyle ABD ve İngiltere’nin yaptırım listesine Kıbrıslı isimlerin dahil edilmesinin akabinde, ada ülkesinin önümüzdeki süreçte Rusya’ya sağlanan ‘kolaylıklar’ nedeniyle yeni yaptırımlarla karşı karşıya kalması bekleniyor. Yaptırım listesindeki Rum özel ve hükmî bireyler hakkında ABD’den somut bilgi talep eden Güney Kıbrıs ABD’den karşılık beklerken, Cumhurbaşkanı Nikos Christodoulides geçtiğimiz saatlerde mevzuya ait açıklamalarda bulundu.

‘BU TIP DAVRANIŞLARA MÜSAADE VERMEYECEĞİZ’

Christodoulides, daha fazla sayıda özel ve hukukî şahısların yaptırım listesine ekleneceğini görüşünü paylaştı. Christodoulides ayrıyeten, hükümetin ülkenin prestijinin olumsuz etkilenmemesi için mümkün olan her şeyi yapacağını vurguladı. Christodoulides, “Yaptırımların ihlaline, sorun yaratılmasına, ülkemizin isminin berbata kullanılmasına ve bu tıp davranış biçimlerinin devamına müsaade vermeyeceğiz” dedi.

Lefkoşa’da düzenlenen bir aktiflik çerçevesinde İngiliz ve Amerikan makamlarının Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlarla ilgili bilgi verip vermediğine ait soruları yanıtlayan Christodoulides, “Şu ana kadar rastgele bir bilgi almadık” sözlerini kullandı.

‘ÜLKEMİZİN İSMİNİ PAKA ÇIKARACAĞIZ’

Christodoulides son durum ile ilgili olarak, şöyle konuştu:

“Bize bilginin kademeli olarak verileceği söylendi. Hem ABD’den hem de İngiliz makamlarından pek çok servis ve yetkili işin içinde olduğu için bize bir anda verilmeyecek. Ülkemizin yaptırımları ihlâl eden, yaptırımları uygulamayan bir ülke olarak görülmemesi için ne yapılması gerekiyorsa yapacağız. Bu, ülkemizin ismini paka çıkarmak için bir baht. Kıbrıs’ın ismini paka çıkarmak için uzun yıllardır gayret sarf ediliyor. Bu yeni başlamadı. Amacımız ülkemizin imajını uygunlaştırmak. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yetkili makamları durumu incelemeye, değerlendirmeye her vakit hazırdır.”

‘RESMİ BİR BİLGİ ALAMADIK’

Christodoulides’in açıklamasını ve ihtarını Lefkoşa’nın güneyindeki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleştirilen inanılmaz bir toplantı takip etti. Sabah saatlerinde Cumhurbaşkanı Nikos Christodoulides başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, Rusya’ya yönelik yaptırımların delinmesi nedeniyle Kıbrıs’ın karşılaştığı son durum masaya yatırıldı. Toplantıya çok sayıda üst seviye Kıbrıslı yetkili katıldı.

Toplantı öncesinde Kıbrıs Haber Ajansı’na konuşan Kıbrıs Barolar Birliği Lideri Christos Klerides, “Bilgi isteyeceğiz, zira şu ana kadar rastgele bir resmî bilgi almadık, yalnızca çeşitli yayınlardan bilgi aldık ve elimizdeki bilgilere bağlı olarak bir duruş sergileyeceğiz” dedi.

Ne olmuştu?

ABD ve İngiltere’nin Rusya’ya yönelik yaptırımların ‘delinmesi’ ile ilgili aldığı son kararlardan, toplam 23 Kıbrıs pasaportu sahibi etkilendi: bunlardan 10’u Kıbrıs doğumlu, 13’ü ise ikili ya da üç vatandaşlığa sahip. ABD’nin son yaptırımları Kıbrıs merkezli 18 şirketi, İngiltere’nin yaptırımları ise iki şirketi de etkiledi.

ABD yaptırımlarında ismi geçen tüm bireylerin mülkleri bloke edilirken, yabancı varlıkları denetim ofisine bildirilmeleri gerekiyor. İlgili kararda, “Doğrudan ya da dolaylı olarak, bloke edilen bir ya da daha fazla kişinin yüzde 50 ya da daha fazla mülkiyetine sahip olan tüm kişi ya da kuruluşlar da bloke edilmiştir” denildi.

Kıbrıslı Christodoulous Vassiliades,hem ABD hem de İngiltere tarafından da yaptırım uygulanan bir kişi olarak öne çıktı. Birleşik Krallık, yaptırım uygulanan Rus oligarklar Roman Abramovich ve Alisher Usmanov’un varlıklarını karmaşık finansal ağlarda saklamalarına ‘bilerek yardımcı oldukları’ gerekçesiyle bir öteki Kıbrıslı Demetris İoannides ile Vassiliades’e de yaptırım uyguladı.

Her iki Kıbrıs vatandaşı da İngiliz hükümeti tarafından mal varlıklarının dondurulması, seyahat yasağı ve inanç hizmetleri yaptırımlarına maruz kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir