Lösemi hakkında önemli keşif: İkincil bir enfeksiyon olmadan ortaya çıkmıyor

İngiltere’de bilim insanları çocuklardaki en yaygın kanser çeşidi olan akut lenfoblastik lösemi (ALL) hakkında kıymetli bir keşif yaptı. Araştırmacılar, kanserin anne karnına kadar izlenebileceğini lakin grip üzere yaygın bir çocukluk çağı hastalığı olmadan ölümcül hastalığın ortaya çıkmayacağını keşfetti. Uzmanlar ebeveynlere çocuklarının bağışıklıklıklarını güçlendirme ve onların toplumsallaşmalarına müsaade vermeleri davetinde bulundu.

İngiltere’deki Londra Kanser Araştırmaları Enstitüsü’ndeki (ICR) uzmanlar, bebeklerin anne karnında lösemi riskini geliştirdiğini, lakin grip üzere viral yahut bakteriyel bir enfeksiyon formundaki ikinci bir “vuruş” olmadan kanseri geliştirmeyeceğini buldu.

NTV’nin haberine nazaran; araştırma, bağışıklık sistemlerini enfeksiyonlara karşı hazırlamak için bebeklerin hayatlarının erken devirlerinde başka çocuklarla toplumsallaşmalarına müsaade vermenin ehemmiyetini vurguluyor.

İkiz çocuklar 15 yıl boyunca takip edildi

Araştırmacılar, Leukaemia isimli bilimsel mecmuada yayımlanan çalışma kapsamında çocuklarda en yaygın kanser tipi olan akut lenfoblastik lösemiyi (ALL) başlangıçta sırf birinde gelişen ikiz çocukları inceledi. Tek yumurta ikizlerinde; kardeşlerden birinde zati hastalık varsa öbür kardeşin lösemi geliştirme mümkünlüğünün yaklaşık yüzde 15-25 daha fazla olduğu görüldü.

Bilim insanları, ikiz çocukları 15 yıl boyunca takip etti ve yüksek riskin sadece tek yumurta ikizlerinin doğumdan evvel tek bir plasentayı paylaşmaları durumunda geçerli olduğunu buldu. Tek yumurta ikizlerinin yaklaşık yüzde 60’ı rahimde birebir plasentayı paylaşırken bulgular löseminin rahime kadar izlenebileceğini doğruladı.

Ancak araştırmacılar, klinik olarak sessiz hücrelerin, muhtemelen yaygın çocukluk enfeksiyonlarından kaynaklanan doğum sonrası bir “vuruş” olmadan kansere dönüşemeyeceğini açıkladı.

Lösemi en yaygın çocukluk kanseri türü

Çalışmanın muharrirlerinden Prof. Dr. Mel Greaves, “Bu yeni bulgular, lösemi öncesi hücreler ikizlerin ortak kan kaynağı yoluyla yayıldığında, hastalığın rahime kadar izlenebileceğini doğruluyor. Şimdiye kadar bir sır olarak kalan şey, bazen neden yalnızca bir ikize lösemi teşhisi konduğuydu. Rahimdeki genetik değişiklikler neyin yol açtığını hala kesin olarak bilmiyoruz, fakat genetik değişikliklerin ikinci evresinin yaygın çocukluk enfeksiyonları tarafından tetiklendiğini düşünüyoruz” dedi.

Diğer taraftan, akut lenfoblastik lösemi, çocuklardaki lösemi hadiselerinin yüzde 80’ini oluşturan en yaygın çocukluk kanseri tipini oluşturuyor. Araştırmacılar, artık doğumdan sonra ikinci enfeksiyon kaynaklı hastalıklara odaklandıklarını belirtti.

Bilim insanları, bağırsakları güçlendirmenin çocukları hastalıklara karşı koruyabileceğini aktardı. Bağırsak mikrobiyomunun, kanser öncesi hücrelere sahip olsalar bile çocukları gelişmekte olan lösemiye karşı müdafaada değerli bir rol oynayabileceğini bildirdiler.

Greaves, “Akut lenfoblastik lösemiyi (ALL) sezaryen doğum, emzirme eksikliği ve bebeklik devrinde toplumsal temasların azlığı ile artar. Bilakis, bebeklik devrinde oyun kümelerine iştirak hamidir. Hasebiyle, bir dereceye kadar risk, tıbbi müdahale olmaksızın değiştirilebilir” tavsiyesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir